ریزنکته‌های برقی برای دانستن، یادآوری و گفت‌وگو.

هادی آلمینیومی بیشتر در ولتاژ‌های بالا استفاده می‌شوند. این هادی‌ها در مقابل عوامل جوی آسیب‌پذیرترند و در برابر هوای مرطوب زودتر اکسید می‌شوند.

هادی آلمینیومی را نمی‌توان مستقیم به هادی مسی متصل کرد زیرا در مجاوت هوای مرطوب، تشکیل پیل الکتریکی می‌دهد که به مرور زمان موجب خوردگی هادی آلمینیومی خواهد شد. برای چنین اتصالی باید از یراق‌آلات مخصوص (مثل کلمپ بی‌متال) استفاده کرد.

«فاکس»، «مینک»، «هاینا» و «لینکس» به ترتیب نام‌های تجاری هادی‌های آلمینیوم‌فولاد با سطح مقطع‌های تقریبی ۴۲، ۷۳، ۱۲۶ و ۲۲۳ میلی‌متر مربع است. راکتانس هادی مینک و هاینا تقریباً‌ برابر است، اما نیروی گسیختگی هادی هاینا بیشتر و مقاومت آن کمتر است.
حدود پنج درصد از وزن این هادی‌ها را «گریس» تشکیل می‌دهد. حدود ۳۰ درصد را مفتول‌های فولادی و باقی را مفتول آلمینیومی.
قطر مفتول فولاد و آلمینیوم در همهٔ این‌ها برابر است، مگر در هادی «هاینا» که در آن قطر مفتول فولادی کمتر از نصف قطر هادی آلمینیومی است.
تقریباً ۱۵درصد از سطح مقطع هادی را هادی فولادی و باقی را هادی آلمینیومی تشکیل می‌دهد.

از نظر وزن، خطوطی که به صورت آلمینیومی اجرا می‌شوند وزن کمتری نسبت به خطوط مسی خواهند داشت (با همان جریان نامی و با مقاومت مکانیکی یکسان). این مسئله در حالی است که مقاومت کششی مس و هدایت الکتریکی آن نسبت به آلمینیوم بیشتر است؛ مشکل اصلی مس وزن زیاد آن می‌باشد.
ظرفیت حرارتی سیم‌های آلمینیومی نسبت به مسی بیشتر است زیرا سطح مقطع بیشتری دارند. اما این سطح مقطع بیشتر، به معنای داشتن سطح بادخور بیشتر است (که معمولاً مطلوب نیست).

ضریب افزایش مقاومت الکتریکی آلمینیوم و مس سخت تقریباً یکسان و حدود ۰٫۴ است.

مدول الاستیسیته (ضریب یونگ) مس سخت‌شده، تقریباً ۱٫۸ آلمینیوم است که نشان می‌دهد افزایش طول ناشی از کشش در آلمینیوم به ویژه در سطح مقطع‌های بالا، زیاد خواهد بود. یکی از راه‌های جبران این مشکل استفاده از مغز فولادی در کابل‌ها است؛ خوبی این روش این است که چون جریان‌های متناوب تمایل به عبور از سطح دارند، بنابراین مقاومت چندانی از ناحیهٔ فولادی ایجاد نمی‌شود.

در کابل‌کشی هادی‌های آلمینیومی باید دقت بیشتری کرد و استانداردها را به دقت رعایت نمود، زیرا این هادی‌ها به علت ظرفیت چکش‌خواری پایین آسیب‌پذیرترند. به همین دلیل نصب آن‌ها دشوارتر است.

نقطهٔ ذوب سیم مسی سخت حدود ۱۰۸۳ درجهٔ سانتی‌گراد است که بسیار بالاتر از نقطهٔ ذوب آلمینیوم (۶۶۰ درجه) خواهد بود، به همین خاطر در مناطقی که سطح اتصال‌کوتاه شبکه بالاتر است (مناطق شهری نسبت به روستایی)، استفاده از هادی آلمینیومی ممکن است مناسب نباشد. ظرفیت اتصال‌کوتاه هادی مسی با سطح مقطع یکسان حدود ۳۳٪ بیشتر از آلمینیومی است، اما باید توجه داشت که اگر از کابل معادل آلمینیومی بخواهیم استفاده کنیم، ظرفیت اتصال‌کوتاه آلمینیوم به علت داشتن سطح مقطع بیشتر، حدود ۳٫۳ درصد از مس بیشتر خواهد شد.

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

ابر برچسب